Darmowa dostawa z wyjątkiem myjek, agregatów, paszy, karmy, akumulatorów i szyb od 70,00 zł
2024-08-03

Rolnicy apelują o aktualizację cen interwencyjnych

Krajowa Rada Izb Rolniczych wzywa polskich polityków do interwencji w Brukseli w sprawie regulacji rynku zbóż. Skierowali oni pismo do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które już odpowiedziało. Sprawdź, czy MRiRW popiera potrzebę aktualizacji ceny interwencyjnej w sektorze zbóż? KRiR wystąpiła do ministerstwa rolnictwa z prośbą o aktualizację ceny interwencyjnej w sektorze zbóż. Zobacz, jak minister Michał Kołodziejczak odniósł się do oczekiwań rolników.

Rolnicy domagają się urealnienia cen interwencyjnych

Rolnicy podkreślają, że niestabilna sytuacja na rynku zbóż, spowodowana agresją Rosji na Ukrainę, wymaga natychmiastowych działań stabilizujących. Proszą oni o urealnienie cen interwencyjnych, co mogłoby pomóc w usunięciu nadwyżek zboża z rynku. Zdaniem rolników, takie działania mogłyby przywrócić równowagę na rynkach rolnych w Unii Europejskiej.
Brak skutecznych działań interwencyjnych może doprowadzić do upadku wielu gospodarstw rolnych, co z kolei zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu kraju — zaznacza prezes KRiR, Wiktor Szmulewicz.

Reformy WPR - ceny interwencyjne

Na apel rolników odpowiedział wiceminister Michał Kołodziejczak, który wyjaśnił, że powrót do wysokich cen interwencyjnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej nie jest możliwy. Reformy WPR z lat 90. XX w. zmniejszyły poziom cen interwencyjnych i wprowadziły system bezpośrednich dopłat, aby dostosować rynek unijny do światowych realiów, zmniejszyć koszty budżetowe i wyeliminować nadprodukcję. Przywrócenie wysokich cen interwencyjnych oznaczałoby cofnięcie tych reform, co izolowałoby rynek unijny od światowych cen, sprzeczne z logiką polityki rolnej.

Zobowiązania w ramach WTO

Kolejnym istotnym powodem są zobowiązania wynikające z członkostwa w Światowej Organizacji Handlu (WTO). W ramach „Porozumienia w sprawie rolnictwa” kraje członkowskie, w tym UE, zobowiązały się do stopniowego zmniejszania wsparcia zakłócającego handel międzynarodowy. Ceny interwencyjne są uważane za taką formę wsparcia, wpływającą na wielkość produkcji i zakłócającą rynki. Dlatego ich podniesienie byłoby niezgodne z zasadami WTO. Podniesienie cen interwencyjnych wymagałoby również wprowadzenia subsydiów eksportowych i zwiększenia ochrony celnej, co byłoby sprzeczne z dotychczasowymi reformami.

Unijne fundusze są przeznaczone na inne priorytety

Ministerstwo rolnictwa podkreśla również, że zmiany polityczne w UE, związane z bezpieczeństwem, obroną i migracją, ograniczają możliwości zwiększenia budżetu na rolnictwo. W sytuacji, gdy WPR obejmuje 27 krajów bez zwiększania budżetu, podniesienie cen interwencyjnych byłoby trudne do sfinansowania i sprzeczne z obecnymi priorytetami UE.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 172 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-23
Szybko i sprawnie
2024-09-17
Szybka obsługa i dostawa polecam
pixel