Myjka ciśnieniowa – jaką wybrać?
Myjki ciśnieniowe stały się nieodzownym elementem wyposażenia zarówno dla właścicieli domów jak i rolników, czy przedsiębiorców. Przydają się one do podstawowych czynności jak mycie kostki brukowej. Wygodnie oczyścimy nią meble ogrodowe czy inne sprzęty. Wysokie ciśnienie wody nawet bez dodatku detergentu zapewnia dokładne czyszczenie wielu uporczywych zanieczyszczeń. Na rynku jest wiele tego typu urządzeń, w bardzo zróżnicowanych cenach. Jaką myjkę ciśnieniową kupić do zastosowań domowych, a jaką do gospodarstwa rolnego? Podpowiadamy.
Jak działa myjka ciśnieniowa?
Silnik umieszczony w obudowie myjki napędza pompę wysokociśnieniową, która zwiększa ciśnienie wody dostarczanej do urządzenia. Woda pod wysokim ciśnieniem płynie do pistoletu natryskowego umieszczonego na końcu specjalnego węża, a następnie wydostaje się przez lancę zakończoną specjalistyczną dyszą. Lance są elementem wymiennym i mogą być wyposażone w dysze o różnorodnym przeznaczeniu. Dobranie dyszy odpowiedniej do czyszczonej powierzchni, zapewnia efektywną pracę, ale powinniśmy pamiętać, że wysokim ciśnieniem możemy też ją uszkodzić.
Myjki ciśnieniowe do gospodarstwa rolnego
Zakup myjki ciśnieniowej powinien być dokładnie przemyślany. Wybierając myjkę ciśnieniową, musimy dobrać ją do swoich potrzeb. W większości przypadków do zastosowań domowych, do sporadycznego użytku, nie są potrzebne myjki o wyśrubowanych parametrach. Jednak myjka ciśnieniowa do gospodarstwa rolnego ma przed sobą bardzo trudną pracę do wykonania. Mycie dużych powierzchni czy maszyn rolniczych, które pokrywa uporczywy brud to nie jest zadanie, z którym poradzi sobie tania myjka ciśnieniowa do mycia samochodu. Myjki ciśnieniowe z niższej półki cenowej nie są przystosowane do pracy ciągłej. Ponadto niższe ciśnienie robocze i niewielka wydajność jeszcze wydłużą proces mycia. O ile tanie myjki ciśnieniowe mogą zdać egzamin przy sporadycznym czyszczeniu akcesoriów ogrodowych, to przy dużej intensywności pracy w gospodarstwie rolnym nie będą efektywne i ulegną bardzo szybkiemu zużyciu. Dlatego przy wyborze myjki dla rolnika powinniśmy wziąć pod uwagę tylko profesjonalne myjki wysokociśnieniowe. Jaka myjka wysokociśnieniowa powinna znaleźć się w Twoim gospodarstwie? Dopasowana do Twoich potrzeb.
Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy ustalić, jaka powinna być dobra myjka ciśnieniowa. Przyjrzyjmy się zatem cechom, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Zakup myjki ciśnieniowej poprzedzamy analizą naszych potrzeb i zastosowań dla tego sprzętu. Ułatwi to selekcję i pozwoli uniknąć błędów. Najważniejsze parametry myjek ciśnieniowych:
- maksymalne ciśnienie,
- wydajność,
- maksymalna temperatura wody,
- długość węża i dodatkowe końcówki
- źródło zasilania.
Najlepsze myjki ciśnieniowe generują ciśnienie robocze rzędu 20 MPa, ale do zastosowań profesjonalnych z powodzeniem możemy używać myjek ciśnieniowych zapewniających ciśnienie 10-15 MPa. Bardzo przydatna opcja to regulacja ciśnienia pozwalająca dobrać jego wartość do różnych powierzchni. Myjka wysokociśnieniowa powinna mieć także dużą wydajność. Jest to parametr, określający jak dużo wody pompa może dostarczyć do pistoletu, zachowując maksymalne ciśnienie robocze. Jest to atrybut szczególnie istotny dla rolników, gdyż zmywanie choćby dużych ilości błota z maszyn przy użyciu niewielkiej ilości wody nie będzie efektywne. Mycie sprzętów rolniczych często wiąże się też z usuwaniem tłustych zabrudzeń pochodzących od smarów i olejów. Dlatego warto więc przy wyborze myjki ciśnieniowej rozejrzeć się za taką, która umożliwia mycie ciepłą wodą. W oczywisty sposób długość węża i dodatkowe lance wpływają na komfort pracy i uniwersalność myjki ciśnieniowej. Warto także zastanowić się nad wyborem źródła zasilania. Większość myjek ciśnieniowych zasilanych jest silnikami elektrycznymi, ale jeśli przewidujemy pracę w miejscach bez dostępu do prądu, możemy zainteresować się myjkami wysokociśnieniowymi, których pompę napędza silnik spalinowy. W takich okolicznościach egzamin zda także myjka akumulatorowa, ale w tym wypadku będziemy musieli iść na kompromis, gdyż zarówno ciśnienie robocze jak i czas pracy mogą nie być optymalne dla zastosowań rolniczych.