Darmowa dostawa z wyjątkiem myjek, agregatów, paszy, karmy, akumulatorów i szyb od 70,00 zł

Jakie odkładnice do pługa?

2022-06-24

Odkładnica, lub inaczej odkładnia, to jedna z kluczowych części pługa. Ten element odpowiedzialny jest za odwrócenie i rozdrobnienie skiby odciętej przez lemiesz. Jest to niezwykle ważne ze względu na zwalczanie chwastów, mineralizację resztek pożniwnych, a także poprawianą w tym procesie strukturę gleby i jej napowietrzenie. Zatem jakie odkładnice do pługa wybrać by zadanie to było wykonane właściwie?

Właściwa odkładnica – dobrze zaorane pole

W znacznej mierze to właśnie na odkładnicy spoczywa odpowiedzialność za jakość orki. Dotyczy to zarówno czynników wspomnianych we wstępie jak i stopnia trudności kolejnych prac uprawowych. Dlatego warto poświęcić nieco uwagi temu elementowi. Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych wariantów odkładnic, ale finalna lista wszystkich wariantów ma kilkadziesiąt pozycji. Podstawowym ich wyróżnikiem jest kształt. Typ odkładnicy powinniśmy dobrać do warunków glebowych panujących w naszym gospodarstwie, a także do oczekiwanego efektu orki. Zastosowanie odkładnic dostosowanych do typu gleby, w połączeniu z właściwym ustawieniem pługa i techniką pracy operatora, są gwarancją najlepszych efektów tej trudnej pracy.

Typy odkładnic do pługa

Aby ułatwić odpowiedź na pytanie, jakie odkładnice do pługa wybrać, scharakteryzujmy ich podstawowe typy. Odkładnica cylindryczna polecana jest na gleby ciężkie, gdzie ważniejsze od odwracania skiby jest dobre kruszenie gleby. Jeżeli zależy nam na połączeniu dobrego odwracania z właściwym poziomem rozkruszania możemy sięgnąć po odkładnię cylindroidalną. To dobry wybór na ziemiach lekkich i średnich. Na cięższych glebach cechy te połączy odkładnica półśrubowa. Bardzo dobrze sprawdza się ona przy przeorywaniu resztek pożniwnych. Z kolei odkładnica ażurowa nie jest najlepszym wyborem na pola z dużą ilością resztek pożniwnych, ale za to jest doskonała w kruszeniu ciężkiej, zbitej ziemi, a jej niska waga przekłada się na zmniejszenie spalania i mniejsze zapotrzebowanie na udźwig. Odkładnia romboidalna ma podobne właściwości do cylindrycznej, ale ze względu na inną konstrukcję dobrze sprawdza się na glebach ciężkich. Do przeorywania użytków zielonych polecana jest odkładnia śrubowa.

Jakie odkładnice do pługa wybrać?

Jeżeli wiemy już jaki typ odkładnicy do pługa będzie optymalny na nasze pola, powinniśmy dobrze przemyśleć jakiego producenta tych elementów wybierzemy. Bowiem trwałość odkładnic zależy od ich jakości, a to jakim procesom została poddana stal, z której są wykonane, jest trudne do weryfikacji. Dlatego dobrze jest sięgać po oryginalne produkty godnych zaufania marek. Zaawansowane technologie obróbki cieplnej umożliwiają wykonanie elementów o najwyższej trwałości, ale jednocześnie o niskiej wadze. Zapewnia to zmniejszone spalanie, co przekłada się na poprawę rentowności pracy takim sprzętem przez wiele lat, więc koniec końców jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż tani, ale ciężki zamiennik.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 184 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-16
Zamówienie troszkę opóźnione ale za moją zgodą i po wcześniejszym kontakcie, ogólnie bardzo polecam.
2024-12-13
Jak zwykle, z pełnym doradztwem i expresową wysyłką. POLECAM
pixel